Zhgënjehet Salah: Nuk është në mesin e 23 lojtarëve më të mirë

FIFPro dhe FIFA kanë shpallur 23 kandidatë për 11 më të mirët e futbollit botëror dhe shumë janë habitur që Mohamed Salah nuk është në listë.

Është i vetmi çmim botëror i futbollit i organizuar nga futbollistët dhe gjatë të cilit ata votojnë për kolegët e tyre. Futbollistët profesionistë në mbarë botën kanë dorëzuar votat e tyre për 23 lojtarë që hynë në garën më të ngushtë.

Ajo që tronditi shumë ishte se Mohamed Salah nuk është në listë, edhe pse ai është lojtari me formën më të mirë në botë për momentin dhe shumë e konsiderojnë atë lojtarin më të mirë në botë.

10 futbollistë nga Premierliga angleze janë në listë. Nga shokët e skuadrës së Salah, janë Trent Alexander-Arnold dhe Alisson Becker.

Fituesit e skuadrës më të mirë në botë do të shpallen më 17 janar 2022.

Më poshtë janë 23 lojtarët që konkurrojnë për 11 më të mirët:

Portierët:

Alisson Becker (Brazil/Liverpool FC)

Gianluigi Donnarumma (Itali / AC Milan / Paris Saint-Germain)

Edouard Mendy (Senegal/Chelsea FC)

Mbrojtja:

David Alaba (Austri / Bayern Munich / Real Madrid )

Jordi Alba (Spanjë / Barcelona)

Trent Alexander-Arnold (Anglisht/Liverpool)

Dani Alves (Brazil/Sao Paulo/ Barcelona)

Leonardo Bonucci (Itali / Juventus)

Ruben Dias (Portugali/Manchester City)

Mesfusha:

Sergio Busquets (Spanija/FC Barcelona)

Kevin De Bruyne (Belgjikë/Manchester City)

Bruno Fernandes (Portugali/Manchester United)

Frenkie de Jong (Holandë / FC Barcelona)

Jorginho (Itali / Chelsea)

N’Golo Kante (Francë / Chelsea)

Sulmi:

Karim Benzema (Francë/Real Madrid)

Cristiano Ronaldo (Portugali/Juventus FC/Manchester United)

Erling Haaland (Norvegji/ Borussia Dortmund)

Robert Lewandowski (Poloni / Bayern Munich)

Romelu Lukaku (Belgjikë / FC Inter / Chelsea)

Kylian Mbappe (Francë/ Paris Saint-Germain)

Lionel Messi (Argjentinë/ Barcelona/Paris Saint-Germain)

Neymar (Brazil / Paris Saint-Germain)

Share With:
Tags
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.