Ronaldo arrin rekordin personal, shënon 800 gola në karrierë

Cristiano Ronaldo shënoi dy herë duke përfshirë edhe golin e 800-të në karrierën e tij, teksa trajneri i ri i përkohshëm Ralf Rangnick shikonte Manchester United duke mposhtur Arsenalin 3-2 në një përballje të mbushur me përplasjesh në Old Trafford.

Goli i 800-të u shënua në minutën e 52-të të ndeshjes në Old Trafford, kur Marcus Rashford zgjodhi Ronaldon në anën e djathtë të zonës, i cili gjuajti për herë të parë në këndin e poshtëm nga rreth 10 metra larg.

Ronaldo më pas shënoi numrin 801 duke realizuar nga penalltia në minutën e 70-të.

36-vjeçari, i renditur si sulmuesi nr. 2 në ESPN FC 100 është golashënuesi kryesor në futbollin ndërkombëtar për meshkuj (115), Ligën e Kampionëve (140) dhe Kampionatin Evropian (14).

Topçinjtë shënuan të parët në pjesën e parë, por ajo erdhi në rrethana të çuditshme pasi Emile Smith Rowe goditi fluturimthi në një portë bosh në minutën e 13-të me David de Gea-n i shtrirë i shtrirë në zonën e United e rreptësisë.

Portieri spanjoll mori trajtim për një përplasje të vogël me shokun e tij të skuadrës, Fred, dhe pas një vonese të gjatë, gjyqtari Martin Atkinson nuk kishte zgjidhje tjetër veçse të jepte golin pasi nuk kishte shkelje të dukshme që përfshinte një lojtar mysafir.

Cristiano Ronaldo ishte heroi i ndeshjes të së premtes. Sulmuesi dha një kontribut të rëndësishëm pasi United erdhi nga prapa për të arritur një fitore mbresëlënëse. Fakti që ai shënoi një gol historik dhe iu përgjigj me stil faktit të qëndrimit në stol me Chelsean tregon shumë për mentalitetin dhe aftësinë e tij për të prodhuar kur ka më shumë rëndësi.

Share With:
Tags
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.