Lionel Messi shpallet futbollisti më i mirë i dekadës

Pas disa ditësh në të cilat IFFHS (Federata Ndërkombëtare e Historisë dhe Statistikave të Futbollit) ka hedhur dritë mbi lojtarët më të mirë të dekadës së fundit sipas konfederatave, si dhe ekipin më të mirë, është koha për trofeun maksimal, atë të futbollistit më të shquar midis viteve 2011 dhe 2020.

Lufta u supozua të jetë emocionuese, siç ka qenë, midis Leo Messi dhe Cristiano Ronaldo, përkatësisht më i miri në CONMEBOL dhe UEFA. Në fund ishte ylli argjentinas, ai që triumfoi. Messi është më i miri i dekadës së kaluar, përpara Cristiano dhe Andrés Iniesta, të cilët kompletojnë podiumin.

“Dueli botëror midis Lionel Messi dhe Cristiano Ronaldo, dy lojtarët më të mirë të dekadës, ishte interesant dhe i pasigurt deri në fund të votimit. Messi dhe Ronaldo patjetër do të hyjnë në historinë e futbollit”, thuhet në komunikimin zyrtar të IFFHS.

Përgjegjës për votimin kanë qenë anëtarë të IFFHS, të shpërndarë në më shumë se 150 vende. Neymar dhe Sergio Ramos plotësojnë pesë vendet e para, në të cilat shkëlqen Real Madridi dhe Barcelona, pasi tre lojtarë me të kaluar ose të pranishëm katalanase dhe dy lojtarë të Realit kanë rezultuar fitues.

Askush nuk është i befasuar që “lufta” shkoi në dy emra, pasi të gjithë “Topat e Artë”, të shpërndarë në dekadën e kaluar, janë pronë e Messit dhe Cristianos, përveç edicionit të vitit 2018, në të cilin Luka Modric i dha fund tiranisë së duetit në fjalë.

Rivaliteti i tyre vështirë se mund të përsëritet. Për më tepër, pasi kanë udhëhequr Barçën dhe Real Madridin, “armiqtë e planetit”. Ata e ngritën duelin legjendar në një vlerë më të madhe. Tani, me 33 vite mbi supe argjentinasi dhe 36 portugezi, kanë ende gjëra për të bërë në dekadën aktuale.

Mesfushori kroat, Luka Modric, ka arritur të jetë pjesë e “top-10”. Manuel Neuer, Robert Lewandoëski, Gianluigi Buffon dhe Zlatan Ibrahimovic, përkatësisht nga i gjashti në të nëntin, janë pjesa tjetër e yjeve të kurorëzuar nga IFFHS.

Lidhur me vendet, Spanja është kombësia e vetme me më shumë se një lojtar në listë (Iniesta dhe Ramos), një fakt që flet për shëndetin e mirë të futbollit iberik. Në kategorinë e femrave, braziliana Marta ka fituar mbi Carli Lloyd (SHBA), Dzsenifer Marozsan (Gjermani), Ada Hegerberg (Norvegji) dhe Alex Morgan (SHBA).

Share With:
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.