Lewandowski nuk njeh moshë, shifra të frikshme …

“Mosha është vetëm numër”, kështu thoshte gjithmonë Cristiano Ronaldo dhe deri më tani po del të jetë ashtu, pasi portugezi regjistron statistika fantastike edhe në moshën 36-vjeçare. Rrugës së CR7 po shkon sulmuesi i Bayern Munich, Robert Lewandowski. Ai sezonin e kaluar pati edicionin më të mirë në karrierë me 55 gola në 47 paraqitje dhe fitoi pothuajse gjithçka. Këtë edicion, edhe pse 32-vjeçar, Lewa po shijon një tjetër sezon ëndrrash.

Pas 27 ndeshjeve në të gjitha garat, ai deri më tani ka shënuar 29 gola – prej tyre 24 në Bundesliga, çka e bën atë golashënuesin më të mirë në Evropë dhe kandidat kryesor për Këpucën e Artë.

Nëse Lewa vazhdon me këtë formë dhe triumfon me Bayernin në fund të sezonit, padyshim që edhe këtë edicion do të jetë kandidat numër një për Topin e Artë. Ai do ta kishte fituar këtë çmim vitin e kaluar, nëse France Football nuk do të kishte anuluar gjithçka shkaku i COVID-19, me pretekstin se s’mund të gjykohen drejtë futbollistët.

Share With:
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.