Kosova e mbyll e dyta renditjen në Olimpiadë, pas Japonisë

Japonia kryeson bindshëm në renditjen përfundimtare me 10 medalje gjithsej në sportin e xhudos, tetë të arta, një të argjendtë dhe një të bronztë në këtë Olimpiadë.

Menjëherë pas Japonisë, në vendin e dytë renditet Kosova me dy medalje gjithsej, të dyjat të arta.

Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova janë sportistet që Kosova ia doli të regjistronte këtë sukses në Olimpidën e Tokios.

Pas saj në klasifikim shihen edhe vende që sigurisht buxhetin e sportit e kanë disa herë më të madh se sa një nga shtetet më të rinj të Kontinentit të Vjetër.

Share With:
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.