Dy futbollistët shqiptarë hapin një akademi futbolli

Ansi Agolli dhe Bljedi Bardic (Bledi Bardhi) kanë vendosur të hapin një akademi futbolli për të rinjtë në Castelton Corners në Staten Island. Agolli një futbollist mjaft i njohur i kombëtares shqiptare pas bashkë me kolegun e tij shqiptar nga Mali i Zi kanë bërë realitet kështu ëndërrën e tyre.

Sipas faqes informative silive.com Ansi tashmë 39 vjeç vjen nga Tirana dhe Bljedi 29 vjeç nga Krajë e Malit të zi, emigruan në Shtetet e Bashkuara të me shpresën për të ndërtuar një jetë më të mirë për veten dhe familjet e tyre.

“Ne ishim të varfër në qytetin tim. Nuk kishim as këpucë futbolli dhe për të pasur një top futbolli në Shqipëri duhet të jesh me fat. Por ne kemi dashuri për lojën e bukur të futbollit dhe gjithashtu dashurinë për familje tona që në mbështetën në çdo hap, edhe pse ata gjithmonë kanë sfiduar kushtet e këqija ekonomike të vendit tonë”, shpjegon Bljedi.

Ata kanë punuar shumë, ishin të vetëdisiplinuar dhe bën sakrifica të jashtëzakonsëhme për të ngjitur shkallët drejt suksesit sportiv.

“Gjithmonë kemi pasur idenë e hapjes së një akademie futbolli dhe qershorin e shkuar ne ramë dakord të hapim një akadei që e quajtë AB7 Soçer, me inicialet e emrave të tyre dhe numri 7, numri që kanë mbajtur në udhëtimin e tyre si futbollistë”, thotë Bljedi.

Ndërsa Ansi ka marrë pjesë në Ligën e Evropës dhe të Kampionëve dhe ka bërë 73 paraqitje si kapiten i kombëtares shqiptare. “Akademia e futbollit AB7 është vendi ku unë mund të përcjell të gjithë përvojnë time lojtërave të rinj dhe të talentuar të këtij brezi. Qëllimi i AB7 është të zhvillojë aftësitë dhe performancën e nevojshme të lojtarëve duke siguruar një mjedis profesiona; dhe të sigurtë siç bëhet nga shumë klube profesionale në të gjithë botën, ndërsa promovon vlerat personale brenda dhe jashtë fushës”, thotë Ansi.

Bljedi është gjithashtu futbollist profesionist i cili aktualisht luan së bashku me shokun e ekipit Ansi për New York Cosmos. Duke filluar karrierën e tij në 2015, sulmuesi u ftua në kampin para-sezonal në Florida me Major League Soçer: Klubi i Futbollit New York City ku ai u stërvit dhe luajti së bashku me yje të futbollit si Frank Lampard, David Villa dhe Andrea Pirlo.

Në 2016 Bljedi firmosi kontratën e tij të parë profesionale, duke nënshkruar me Puerto Rico FC. Në vitin 2018, ai rezervoi një sfidë më të lartë për karrierën e tij duke vendosur me New York Cosmos, ku ishte golashënuesi kryesor në sezonin 2018-2019.

Ata e dinin se nuk ishte koha më e mirë për të hapur një biznes në mes të pandemisë së koronavirusit, por donin të zhvillonin seanca trajnimi për t’i përgatitur studentët për kohën kur hapet sezoni.

“Gjithashtu një nga arsyet është se në vitin 2020 vendosa të tërhiqem nga futbolli aktiv dhe mendoj se ky vendim na shtyu të hapim akademinë. Megjithatë është shumë punë para. Por ne duam që fëmijët të mësojnë sa më shumë nga ne, përvojat tona dhe programet tona. Por ju e dini në fund të ditës, ata po na kthejnë shumë kënaqësi ndërsa i shikojmë të përmirësohen dhe të bëhen gjithnjë e më të mirë”, thotë Bljedi.

Kur ishin të rinj në Shqipëri, Ansi dhe Bljedi nuk kishin askënd t’u mësonte atyre bazat e këtij sporti. “Kështu që ne po punojmë shumë për t’u dhënë fëmijëve sa më shumë që mundemi nga përvojat tona dhe t’i mësojmë ata në mënyrën e duhur për të luajtur futboll – diçka që ne nuk e kishim”, shpjegoi Bljedi. “Ne gjithashtu shpresojmë se po bëjmë diçka për komunitetin e Staten Island dhe duke ndihmuar në rritjen e fëmijëve në nivelin më të mirë duke luajtur futboll në një mjedis shumë miqësor”, vijo ai.

AB7 Soçer Academy ka shumë partneritete ekskluzive dhe lidhje me klube profesionale / ndërkombëtare përmes trajnerit Ansi Agolli: kapiteni i kombëtares shqiptare dhe përfshirja e tij brenda botës së futbollit. Përmes këtyre lidhjeve, lojtarët e programit AB7 Soçer Academy kanë mundësinë të fitojnë një ftesë për gjykim dhe të stërviten me klube të tilla në terrenet e tyre të trajnimit në Evropë dhe në botë.

Gjatë muajve shkurt dhe mars ata po planifikojnë prova të organizuara. “Çdo fëmijë në Staten Island është i mirëpritur të provojë në një rast të jetë pjesë e akademisë,” shton Bljedi.

Akademia e re është e hapur dhe ata shpresojnë, sepse Staten Island ka kaq shumë futbollistë të talentuar, ata do të bashkohen në akademi dhe në fokusin e programeve të tyre. Dhe ata mendojnë se e ardhmja e futbollit është padyshim e ndritshme.

Akademia AB7 ndodhet në 215 Schmidts Lane në Castleton Corners ku ata trajnojnë studentët 6 deri në 14 që në këtë kohë pandemie trajnohen me mjete mbrojtëse.

Share With:
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.