Datat më të rëndësishme në futboll gjatë vitit 2022

 Asnjë turne i madh nuk do të zhvillohet në verën e vitit 2022, pasi Kupa e Botës e vitit të ardhshëm është planifikuar të zhvillohet në nëntor dhe dhjetor të 2022 në Katar.

Megjithatë, ky është vetëm një nga shumë ngjarjet e mëdha të futbollit të vitit të ardhshëm kalendarik, i cili do të jetë një nga më të ngarkuarit në sezonet e fundit.

Këtu, ne hedhim një vështrim në disa nga datat kryesore në kalendarin 2022, i cili përfshin Kupën e Kombeve të Afrikës 2022 dhe Kupën e Botës 2022.

Janar

1 janar: Hapet merkatoja për klubet e Premier League, EFL Bundesliga dhe Ligue 1

3 janar: Hapet merkatoja për LaLiga dhe Serie A

9 janar: Fillon Kupa e Kombeve të Afrikës

16 janar: Finalja e Superkupës së Spanjës

Shkurt

1 shkurt: mbyllet merkatoja e transferimeve për të gjitha ligat

6 shkurt: Finalja e Kupës së Kombeve të Afrikës

15 shkurt: Fillimi i fazave të eliminimit të Champions League

27 shkurt: Finalja e Kupës Carabao

Mars

20 mars: El Clasico

24 mars 29: kualifikueset e Kupës së Botës

Prill

23 Prill: Finalja e Copa del Rey

Maj

8 maj: Derbi i Madridit / finalja e Coupe de France

11 maj: Finalja e Kupës së Italisë

14 maj: Finalja e FA Cup

18 maj: Finalja e Europa League

21 maj: Finale DFB-Pokal

25 maj: Finalja e Ligës së Konferencës

28 maj: Finalja e Champions League

Qershor

Qershor 2,3,4,5,6,7,9, 10, 11, 12, 13, 14: ndeshjet e UEFA Nations League

Gusht

6 gusht: Fillon sezoni i Premier League

12 gusht: Fillon sezoni i La Liga Santander

Shtator

6 shtator: Fillon faza e grupeve të Champions League

22, 23, 24, 24, 26, 27 shtator: ndeshjet e UEFA Nations League

Tetor

1 tetor: Finalja e Copa Sudamericana

29 tetor: Finalja e Copa Libertadores

Nëntor

21 Nëntor: Fillon Kupa e Botës

Dhjetor

18 dhjetor: Finalja e Kupës së Botës

Share With:
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.