Vizita e Erdogan/ Mediat greke: Rama mos të harrojë kush ia shuan zjarret çdo verë

Vizita e presidentit Erdogan në Shqipëri është tejet komentuar në mediat greke. Së fundmi, ‘Protothema.gr’ i ka kushtuar një artikull më të gjerë kësaj vizite që sipas tyre u kritikua shumë nga intelektualët shqiptarë. Në shkrim thuhet se vizita  e Erdogan, në pamje të parë dukej e matur dhe e argumentuar.

Sipas tyre, kryeministri Rama po “luan i vetëm” e se takimi u shoqërua me komplimente të tepërta të tij për presidentin turk, të cilat shkojnë përtej vrazhdësisë së zakonshme diplomatike dhe kanë arritur kufijtë e personifikimit. Ata shkruajnë se Rama nxitonte të justifikohej (ose të kërkonte falje) për rastësinë e vizitës së Erdogan, në përvjetorin e vdekjes së Skënderbeut. Në fund ata i kujtojnë Ramës se është Greqia shteti që e ndihmon çdo verë për të shuar zjarret, mbron hapësirën ajrore shqiptare si dhe pret qindra pacientë shqiptarë në spitalet e saj.

PJESË NGA SHKRIMI:

Çfarë kërkoi Edi Rama gjatë vizitës së Erdoganit? Dy gjëra kryesore kërkoi kryeministri shqiptar gjatë vizitës së presidentit turk. Mbështetuni te dikush jashtë vendit pasi ai nuk ka një bazë të fortë përtej kufijve shqiptarë dhe ushtroni presion mbi Evropën përmes Turqisë për të shkurtuar anëtarësimin e vendit të tij në Bashkimin Evropian. Por Xhamia e Ethem Beut, e cila u përurua nga Erdogan në mënyrë solemne në qytetin e Laçit, është një “dhuratë pa vlerë” pasi shumica e shqiptarëve janë të orientuar drejt Perëndimit dhe jo ndaj mbetjeve të së shkuarës…

Si përfundim, sa e suksesshme ishte kjo vizitë kur Erdogan direkt i kërkoi Ramës që t’i përgjigjej pozitivisht ndjeshmërisë së Turqisë për të çmontuar bërthamat e organizatës së Fethullah Gylenit dhe për t’i dorëzuar Turqisë liderët e saj në mosmirënjohjen shqiptare.

Erdogani dorëzoi viktimave të tij nga tërmeti në 2019 shtëpitë e reja të ndërtuara të financuara nga vendi i tij. Investimet turke në territorin shqiptar vlerësohen në 3.5 miliardë dollarë, me më shumë se 600 kompani turke që operojnë në vend.

E drejta e Edi Ramës është të ketë marrëdhënie të shkëlqyera me Turqinë apo me çdo vend tjetër që do. Nuk duhet të harrojë gjithashtu se kush mbron hapësirën ajrore të Shqipërisë, kush shuan zjarret çdo verë në vendin e tij, spitalet e cilit shtet presin qindra pacientë shqiptarë etj.

Si do të reagonte Tajip Erdogan, nëse vendi i tij kufizohej me Shqipërinë, nëse “vëllezërit e tij shqiptarë” do të hynin ilegalisht në Turqi, do të mblidhnin bimë të rralla dhe do të ndërtonin fabrika paketimi? (Burimi: Protothema.gr)

Share With:
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.