Vasili: Asnjë inskenim me regji nuk e shpëton Ramën

Nënkryetari i LSI-së Petrit Vasili shkruan se, asnjë inskenim me regji për të devijuar vëmendjen nga kryekrimi i 25 prillit nuk e shpëton Ramën.

Vasili shprehet se raporti i OSBE-ODIHR vulosi krimin e 25 prillit në të gjitha elementet e tij dhe përgjegjësia e rilindjes është shumë e rëndë dhe pa asnjë rrugëdaljeje.

Vasili shton se 25 prilli është vija e ndarjes mes demokracisë e shtetit ligjor dhe autokracisë e shtetit të krimit.

“25 prilli, kryekrimi i rilindjes, asnje inskenim me regji per te devijuar vemendjen nuk e shpeton dot ate! 25 prilli eshte krimi me i rende i konsumuar nga rilindja ne keto 30 vjet. 25 prilli eshte kryeçeshtja, qe kerkon pergjigje me hir ose me pahir. Inskenimet, pseudoproblemet dhe ngjarjet fiktive gjithfaresh, qe me regji rilindja dhe jo vetem hedhin ne treg kane vetem nje qellim, shmangien e vemendjes dhe perballjes balle per balle me kete kryekrim. Raporti i OSBE-ODIHR vulosi krimin e 25 prillit ne te gjitha elementet e tij dhe pergjegjesia e rilindjes eshte shume e rende dhe pa asnje rrugedalje. Kushdo, qe anashkalon apo perpiqet t’i trajtoje si rutine normale keto konkluzione te raportit ben thjesht alibine e krimit zgjedhor.

Askush nuk ka te drejte te heshte dhe perballja eshte e pavitueshme. Askush nuk mund te struket pas deklaratave ikanake dhe sperdredhjeve frazeologjike boshe. Me krimin zgjedhor ka vetem dy pozicione: ose perballje ballore per te shpetuar vendin nga gremina, ose rreshtim ne krah te krimit zgjedhor se bashku me krimin e organizuar dhe mafien si mbeshtetesit dhe perfituesit e vetem te krimit zgjedhor te 25 prillit. Perbuzje per çdo inskenim propagandistik rilindas dhe jo vetëm, qe perpiqen me deshperim te largojne vemendjen nga 25 prilli, që eshte vija e ndarjes mes demokracise e shtetit ligjor dhe autokracise e shtetit te krimit.”, shkruan Vasili.

Share With:
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.