Sinjali i Kim për Berishën/ VOA: Basha duhet të bëjë një zgjedhje

Në Shqipëri, ambasadorja amerikane Yuri Kim kërkoi sot një distancim të qartë të Partisë Demokratike nga ish-lideri i saj historik Sali Berisha, të cilit Departamenti i Shtetit, dy muaj më pare, vendosi që t’i ndalojë hyrjen në territorin amerikan.

Zoti Berisha u rizgjodh deputet në zgjedhjet e 25 Prillit dhe ka deklaruar se mezi pret të jetë në Parlament, në shtator.

Por pas një takimi të gjatë me kryetarin demokrat Lulzim Basha, zonja Kim deklaroi se do të ishte një ironi historike, por edhe një tragjedi për vendin, “nëse partia do të hante bar për hir të interesave personale të një njeriu”.

Nga ana e tij, zoti Berisha i quajti fyese deklaratat e ambasadores Kim, duke theksuar se nuk ka ndërmend të heqë dorë nga mandati i deputetit.

Shtetet e Bashkuara rrisin qartazi trysninë ndaj PD-së për t’u shkëputur nga figura e saj historike Sali Berisha.

Në muajin maj, Departamenti Amerikan i Shtetit e përfshiu ish-Presidentin dhe ish-kryeministrin e vendit në kategorinë e zyrtarëve të korruptuar që kishin minuar demokracinë, duke i ndaluar atij dhe familjes së tij hyrjen në territorin e Shteteve të Bashkuara.

Zoti Berisha foli për akuza të pabazuara dhe njoftoi ngritjen e një padie për shpifje publike, duke u shprehur se nuk kishte ndërmend të tërhiqej nga jeta politike.

Ai u prit me brohoritje në sallën e Kuvendit Kombëtar të Partisë Demokratike dy javë më parë ndërsa qëndroi ulur, në krah të kreut demokrat, Basha.

Ky i fundit ka reaguar për vendimin e DASH vetëm ditën e publikimit të tij duke u shprehur “i keqardhur”. Ai ka evituar ta prekë më tej publikisht këtë temë dhe të shpjegojë se cila do të jetë marrëdhënia me zotin Berisha, i cili në zgjedhjet e 25 prillit mori një tjetër mandat si deputet.

Por ndërsa ai ish-kryeministri ka deklaruar se mezi pret të jetë në sallën e Parlamentit të ardhshëm, Shtetet e Bashkuara duket se po kërkojnë pa mëdyshje që kjo të mos ndodhë dhe që PD të distancohet qartë prej zotit Berisha: “Do të doja të theksoja gjithashtu përgjegjësinë që kanë kryetarët e partive për t’u siguruar që kur të hyjnë në atë Parlament, të shoqërohen nga anëtarë që janë të denjë për të përfaqësuar Shqipërinë. Do të jetë veçanërisht e rëndësishme që edhe PD t’i mendojë këto çështje”, u shpreh ambasadorja Kim, pas një takimi të gjatë me zotin Basha.

Nga selia e Partisë Demokratike, ambasadorja amerikane shkoi dhe më tej me komentet e saj, kur u shpreh se “do të ishte një ironi historike, por edhe një tragjedi për vendin, jo vetëm për partinë, nëse partia do të hante bar për hir të interesave personale të një njeriu”.

Duket se Shtetet e Bashkuara presin një qëndrim të qartë përpara hapjes së Parlamentit në fillim të shtatorit.

“Shpresoj që të gjithë të mund të pushojnë mirë gjatë gushtit, por shpresoj edhe që të kthehen të freskët dhe të ripërtërirë në vendosmërinë e tyre për të zgjedhur të ardhmen kundrejt të kaluarës”, theksoi ambasadorja Kim.

Ndaj deklaratave të saj reagoi zoti Berisha.

Ai e cilësoi “një deklaratë fyese për çdo demokrat dhe shqiptar duke iu përmendur “barin”, dhe se “në dhunim flagrant të misionit të saj (ambasadorja) i kërkoi kryetarit demokrat që Sali Berisha të mos futet në Parlamentin e ardhshëm”.

Në mënyrë të prerë ai u shpreh se “asnjë shpifje, trillim apo sajim nuk mund të pengojë kurrë Sali Berishën të përmbushë misionin që i kanë besuar zgjedhësit shqiptarë”.

Një qëndrim i tillë e vë zotin Basha përballë një zgjedhjeje të detyruar, mes kërkesës nga pala amerikane dhe vendosmërisë së zotit Berisha për të mos u tërhequr.

“Zëri i Amerikës” kërkoi një reagim nga Partia Demokratike lidhur me komentet e zonjës Kim, por deri në momentin e përgatitjes së këtij materiali nuk mori ende asnjë përgjigje.

Share With:
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.