Samiti/ Michel ‘mban gjallë’ shpresat e Shqipërisë dhe MV

“Samiti i Ballkanit Perëndimor është një moment i rëndësishëm për të ringjallur procesin e zgjerimit në rajon dhe për të dërguar një sinjal të qartë”.

Kështu deklaroi Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, duke hyrë në samitin BE-Ballkani Perëndimor, teksa u pyet për ngërçin e krijuar në çështjen e çeljes së negociatave të anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

“Ka diskutime të vazhdueshme me Bullgarinë dhe ne po e ndjekim situatën nga afër”, shtoi Michel, duke nënvizuar angazhimin e BE-së për të kapërcyer ngërçin e krijuar nga vetoja e Sofies për Shkupin.

Ndërkohë në vijim, kreu i Këshillit Evropian shtoi: “Autoritetet bullgare po shqyrtojnë një propozim të Presidencës franceze të Këshillit të BE-së, me të cilin synohet rrëzimi i opozitës bullgare dhe rrjedhimisht avancimi i dosjeve të Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë në krye të prioritetit të BE-së”.

Share With:
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.