Murrizi: Refuzova të lija mandatin, koha më dha të drejtë

Myslim Murrizi: Koha është gjykatësi më i mirë i veprimeve të gjithkujt. Ashtu sikurse para dy vitesh refuzova të dorëzoj mandatin në shenjë solidariteti me tufën, pranova stigmatizim, anatemim, lançim nga çdo klloun që shfaqej në ekran, nga çdo militant që aspironte në kapele polici, si i shitur, i blerë, tradhtar. Sot ndjehem mirë që 3 nga 4 kandidatët e partisë pranojnë si gabim fatal që ndikoi në rezultatin e 25 prillit, djegien e mandatit.

Pas datës 13 qershor do të ketë shumë të tjerë që mendojnë njëlloj si këta. Gjykata Kushtetuese është ajo që do të ndajë kilogramët e shkeljes, sa e rëndë është. Të gjitha pyetjet, shqetësimet, dyshimet e hamendësimet i kam kërkuar me shrim institucioneve ligjzbatuese të këtij vendi.

Akt politik dhe moral. Ne nuk jemi Parlamenti i qoftëlargut që jepte urdhër të arrestohej Beqir Balluku, Kadri Hazbiu, formalisht demokratik. Nuk është më ai i sanksionuar në Kushtetutë si garant i unitetit të kombit që u zgjodh vetëm nga ky krah dhe tradhtoi çadrën e lirisë nga krahu tjetër, nuk ishte përfaqësues i Kombit po përfaqësues i maxhorancës së atëhershme me gjithë votat e Idrizit dhe Mesilës. Pas tre ditësh keni vaftisjen. Fiks 30 vite më parë ndryshuar emrin nga PPSH në PSSH, e atëherë 85% e juaj nuk ishit në parti, ishte Meta, Ulqini, Majko, Angjeli, Ruçi, Braho në pagëzim dhe vaftisje të PPSH në PSSH. Deri në 2004 ka qenë me ju dhe ishte armik me ata që sot e quajnë shpëtimtar të këtij vendi, ka qenë armik i tyre kur ishte zëvendës i Majkos, pastaj armik më i madh kur mori karrigen e Majkos. E akuzuan këta që sot e nxjerrin shpëtimtar si njeriu që dha urdhër të arrestonte Sali Berishën, u akuzua për hajdut kur humbi floriri në Krrabë e shumë të tjera. Ju e mbronit. Cfarë ndodhi? Në 2009-2013 ju fillonit ti thonit atij dosja e famshme “Prifti”, shkaktar i 4 viktimave e me radhë. Erdhi 1 prilli i 2013-tës, ju e morët në prehër ata që dërdëllisin sot si klloun. Ata i thanë inicuesi i aleancës së qelbësirave, kam qenë dëshmitar.

Vijon…

Share With:
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.