Historike/ 12-vjeçarja nominohet për “Golden Globe”

Mund të duket e pabesueshme, por në moshën 11-vjeçe, Helena Zengel fitoi Çmimin Gjerman të Filmit si aktorja më e mirë.
Tani ajo është nominuar edhe për Golden Globe krahas yjeve të Hollivudit, Jodie Foster dhe Glenn Close për rolin e saj në filmin me Tom Hanks “Të reja nga bota” (News from the World).

Vitin e kaluar kur sapo kishte mbushur 11-vjeç, Helena u nderua për rolin e saj në filimin “Systemsprenger” me Çmimin Gjerman të Filmit si aktorja më e mirë.

Në një intervistë për stacionin televiziv gjerman “RBB” ajo tha se “para fillimit të xhirimeve e dija që Tom Hanks ishte aktor, por nuk e dija se sa i famshëm është ai në të vërtetë. Sepse ai bën filma për të rritur dhe unë më parë nuk kisha parë kurrë ndonjë film me të”.

Share With:
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.