5 gabime që duhen shmangur kur na vijnë mysafirë në shtëpi

Të kesh shtëpinë tënde të përgatitur mirë kur të vijnë mysafirë, mund të ndikojë në mënyrën se si ai person do të ndihet te ju. Përshtypja e parë është pjesa më e rëndësishme, pasi njerëzit do ta mbajnë mend atë përgjithmonë.

Ne po ju rendisim gabimet e zakonshme për t’ju ndihmuar në drejtimin e procesit.

  1. Dhoma e miqve nuk është gati.

Dhoma e miqve, në shumicën e shtëpive, shpesh ripërdoret si një dhomë ruajtjeje shtesë. Mundohuni ta keni atë zonë të pastër përpara se të mbërrijnë të ftuarit. Hiqni të gjitha gjërat tuaja personale nga dhoma dhe ndryshoni gjërat thelbësore. Vendosni peshqirë të rinj në kabinet, përgatitni shtratin me çarçafë të pastër dhe pastroni banjën. Mund të shtoni qirinj aromatikë, vajra ose freskues ajri për t’i dhënë dhomës një erë të freskët. Mundohuni të krijoni një ndjenjë mikpritëse në shtëpi.

  1. Ju nuk u jepni atyre informacionin bazë.

Sigurohuni që t’u jepni atyre numrin tuaj të telefonit dhe fjalëkalimin e Wi-Fi. Nëse të ftuarit planifikojnë të kalojnë më shumë se disa ditë në shtëpinë tuaj, lini atyre një çelës dhe kodin e alarmit që të mund të vijnë e të shkojnë sa herë të duan.

  1. Nuk i parashikoni nevojat e të ftuarve.

Mbani në dorë gjithçka që mund t’ju nevojitet mysafirëve tuaj. Vendosni batanije, peshqirë dhe jastëkë shtesë në dhomë në mënyrë që ata të ndjehen të kujdesshëm dhe komod. Nëse vizitorët po udhëtonin me aeroplan, mbushni banjën me gjëra shtesë, si brisqe, furça dhëmbësh dhe pastë dhëmbësh.

  1. Nuk përdorni çarçafë të rinj.

Mos vendosni çarçafë apo peshqirë të vjetër në dhomën e miqve. Nëse vërtet dëshironi të lini një përshtypje të mirë, jepini atyre kompletin më të ri të linjave që keni ose dhurojini ato të freskëta. Mundohuni të hekurosni këllëfët e jastëkëve nëse dëshironi që ato të duken bukur dhe të rregullta.

  1. Ju nuk përgatitni ndonjë vakt të lehtë të mirëseardhjes.

Mysafirët tuaj mund të jenë të uritur pas udhëtimit të tyre, kështu që bëni atyre diçka bazë, si një sanduiç dhe një gotë lëng për t’i freskuar. Gjithashtu, një shënim mirëseardhjeje mund të jetë një gjest i këndshëm. Ju nuk keni nevojë të shkruani asgjë të komplikuar, thjesht diçka të thjeshtë për të përfunduar punën./abcnews.al

Share With:
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.