Kokainë në çantë, armë në shtëpi/ Pranga shqiptarit në Itali

Dje pasdite, karabinierët e Njësisë Operative të policisë në Breshia arrestuan një person me origjinë shqiptare, që banonte në periferi të Chiari, për shitjen dhe posedimin e paligjshëm të drogës, armë dhe municion.

Sipas mediave italiane, operacioni u aktivizua nga një karabinier, i cili ndërsa kalonte përgjatë rrugës, i lirë nga detyra, vuri re se burri, pasi kishte mbërritur në bordin e një makine pranë shtëpisë së tij, po bënte lëvizje të dyshimta, si dhe të jepte përshtypjen se ishte i shqetësuar dhe i kujdesshëm.

Prandaj, karabinieri kontaktoi patrullat në detyrë përmes qendrës lokale të operacioneve, duke i dërguar ata në Castegnato për të kryer një kontroll dhe për të siguruar që burri nuk po kryente aktivitete të paligjshme.

Karabinierët pritën që shqiptari të dilte nga shtëpia dhe e ndaluan për një kontroll i cili dha një rezultat pozitiv pasi, brenda çantës që ai mbante u gjet një qese celofani e mbyllur me nxehtësi që përmbante 100 gram kokainë. Kërkimi i mëvonshëm në shtëpi gjeti një pistoletë Star Fire Arms e kalibrit 9×19, numri serik 1133304, e cila ishte fshehur brenda kapakut të kuzhinës, e pajisur me një karikator dhe 9 plumba të të njëjtit kalibër.

I gjithë materiali dhe lënda narkotike e gjetur iu nënshtrua konfiskimit. Shqiptari i arrestuar, pas përfundimit të procedurave u dërgua në burgun “Nerio Fischione” në Brescia.

Share With:
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.