Ulet numri i të infektuarve në Kosovë, por numri i viktimave vazhdon të jetë i lartë

Bie numri i infektive me COVID-19 në Kosovë, ndërkohë që numri i viktimave vijon të jetë i lartë. Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratorët private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.035 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 294 raste pozitive.

Brenda 24 orëve janë raportuar 17 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Numri total i rasteve pozitive është 47.203 raste nga 165.583 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.220 raste të vdekjes.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 482 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 34.637 raste, ndërsa numri i rasteve aktive është 11.346.

Share With:
Tags
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.