Situata me zjarret në Kosovë, katër vatra aktive

Numri i vatrave aktive me zjarr në vend ka në katër, nga 50 sa ishin. Kështu ka bërë të ditur zëdhënësi i Agjencisë për Menaxhimin e Emergjencave, Nehat Koqinaj.

“Situata me zjarre në Kosovë, ora 10.00. Numri i vatrave të zjarrit ka rënë. Aktualisht janë aktive katër  vatra zjarri”, ka deklaruar Koqinaj.

Koqinaj bëri të ditur se në Suharekë, rajoni i Prizrenit janë dy lokacione: Vraniç dhe Bukosh, pastaj Parku Nacional “Bjeshkët e Nemuna” dhe në Janjevë, zjarr fushor dhe malor.

“Në të gjitha këto lokacione , NJPZSH  janë në veprim, deri sa në Rajonin e Pejës, Bjeshkët e Nemuna në  veprim përveç NJPZSH( Njësive Profesionale Zjarre fikje Shpëtim) janë edhe njësi të FSK-së dhe mbështetje sipas kërkesës edhe nga KFOR-i”, ka thënë ai.

Deri tani në vend janë arrestuar dy persona për zjarrvënie./Express

Share With:
Tags
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.