Serbia, investime për të prodhuar vaksinën ruse Sputnik

Serbia do të investojë për të prodhuar brenda vendit vaksinën ruse Sputnik. Lajmi u bë i ditur nga presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç në një intervistë për agjencinë e lajmeve Reuters.

Vuçiç theksoi se deri në fund të vitit Serbia synon të prodhojë vaksinën ruse jo vetëm për nevojat e saj, por edhe me qëllimin për ta eksportuar në rajon.

“Unë dhe presidenti Putin bëmë një marrëveshje për të filluar të gjithë procedurën e cila është e komplikuar. Ne do të flasim me ekspertët rusë se si të shpejtojmë të gjitha proceset, për të parë se çfarë na nevojitet, kështu që deri në fund të vitit do të jemi në gjendje të fillojmë prodhimin e vaksinave. Ne do të dëshironim të prodhonim më shumë për të ndihmuar të gjithë në rajon. Sepse nuk ka kuptim që ne të vaksinohemi dhe fqinjët tanë jo. Pra, kjo është diçka tjetër që ne synojmë të arrijmë”, u shpreh Vuçiç.

Një grup ekspertësh rusë pritet të vizitojnë Serbinë javën e ardhshme për të nisur bisedimet. Vuçiç theksoi se vendi do të shpenzonte 200-300 milionë euro ose 0.7 përqind të produktit të brendshëm bruto për të blerë vaksina të mjaftueshme.

Sipas programit shtetëror të vaksinimit, serbët aktualisht mund të zgjedhin midis vaksinës s prodhuar nga Pfizer/BioNTech, Sinopharm e Kinës ose Sputnik V e Rusisë.

Vuçiç theksoi se qindra mijëra doza të të tre vaksinave pritet të mbërrijnë në vend në javët e ardhshme, përfshirë edhe vaksina të Astra Zeneca.

Share With:
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.