Kosovë/ Sekuestrohet mbi 82 kilogram lëndë narkotike, 6 të arrestuar

Gjashtë persona kanë rënë në prangat e policisë së Kosovës dhe është sekuestruar një sasi prej 82 kilogramë e 914 gramë marijuanë.

Policia bën me dije se aksioni është zhvilluar në rajonin e Prishtinës dhe të Gjilanit.

Arrestimi i personave të dyshuar është bërë mbi dyshimin e bazuar për përfshirje në veprat penale “Blerja ,posedimi shitja dhe shpërndarja e  paautorizuar e narkotikëve, substancave psikotrope ose analoge”, “Mbajtja nën kontroll dhe shfrytëzim i paautorizuar i armëve”, “Prodhimi dhe shpërndarja  e produkteve të dëmshme mjekësore dhe pa banderolë” si dhe “Shmangia nga pagesat e detyrueshme doganore ose tarifave akcizore”.

Me urdhër të  prokurorit  kompetent është bërë edhe kontrollimi i katër lokacioneve, prej tyre dy banesa të banimit, njëra në Prishtinë dhe tjetra në Fushë Kosovë, si dhe dy shtëpi në Gjilan së bashku me  një objekt përcjellës,  të cilat dyshohet se grupi në fjalë i kanë përdorur për fshehje, shitje dhe shpërndarje të narkotikëve, si dhe për kontrabandë të barnave me origjinë të dyshimtë.

Gjatë realizimit të kontrollit në cilësi të provave materiale në lokacione të ndryshme janë gjetur të fshehura në vende dhe mjete të ndryshme, provat e sekuestruara:

82 kilogramë e 914 gramë (tetëdhjetë e dy kilogramë e nëntëqind e katërmbëdhjetë gramë marihuanë).

100 paketime të barnave të kontrabanduara, me peshë prej 100 kilogramëve e 180 gramëve

1 pushkë gjuetie me 35 predha (fishekë) si dhe dy qese najloni të mbushura me barot dhe sfera për municion të armës së gjuetisë.

1 armë e gjatë ‘AK- 47’ me një karikator.

1 revole ‘TT’ me një karikator dhe 6 predha (fishekë).

1 dylbi e armës së gjatë, 174 predha (fishekë).

5 vetura të ndryshme.

15.774,50 € (Pesëmbëdhjetë mijë e shtatëqind e shtatëdhjetë e katër euro e pesëdhjetë cent), si dhe 20 (njëzet) franga zvicerane.

Barna të llojeve të ndryshme.

Personat  e dyshuar janë arrestuar dhe me vendim të prokurorit kompetent janë dërguar në mbajtje për 48 (dyzet e tetë) orë.

Share With:
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.