Zjarrfikësit po luftojnë një zjarr pranë Athinës, këshillojnë qytetarët të mos hapin dritaret

Autoritetet greke këshilluan sot banorët e Athinës të mbyllin dritaret dhe të mos largohen nga shtëpitë e tyre, për shkak të tymit që vjen nga një zjarr i pakontrolluar pyjor në veri të qytetit.

Më shumë se 500 zjarrfikës dhe anëtarë të ushtrisë dhe policisë, me ndihmën e nëntë helikopterëve dhe pesë avionëve, po luftojnë flakët në shpatet e malit Parnit.

Zjarri shpërtheu të martën në periferi të Varibobi, rreth njëzet kilometra në veri të qendrës së Athinës, dhe u përhap, duke djegur shtëpi dhe makina.

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotaxi vizitoi vendin këtë mëngjes, ku dëmi më i madh është nga zjarret në pyje.

Dhjetëra shtëpi u dogjën dhe ndërtesa të shumta pësuan dëme të mëdha. Më shumë se 300 njerëz u evakuuan nga Varibobi dhe dy fshatra të tjerë përreth.

Falë Zotit nuk kemi jetë të humbur, tha Kryeministri Kyriakos Mitsotakis.

Zjarri dëmtoi linjat e transmetimit, kjo është arsyeja pse pjesë të Athinës janë pa energji elektrike, raporton Reuters.

Share With:
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.