Zgjidhet në raundin e dytë presidenti i ri i Estonisë

Shkencëtari Alar Karis do të jetë presidenti i ardhshëm i Estonisë, pasi ai u mbështet nga dy të tretat e deputetëve në raundin e dytë të votimit të zhvilluar sot.

Karis, ish-drejtori i Muzeut Kombëtar estonez, fitoi mbështetjen e 72 prej 101 ligjvënësve në parlamentin e Estonisë, Riigikogu.

Ai zëvendëson presidenten aktuale, Kersti Kaljulaid.

Betimi i tij është planifikuar më 11 tetor.

Presidenti i Estonisë është një rol kryesisht ceremonial dhe përfshin detyra përfaqësuese

Share With:
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.