Vaksinimi në Afrikë/ OBSH: 30% e vaksinave do të dërgohen deri në shkurt

 Organizata Botërore e Shëndetit dhe partnerët e saj po shpresojnë që t’i sigurojnë Afrikës rreth 30% të vaksinave anti-Covid deri në shkurt. ”AP News” shkruan se ata kanë humbur objektivin e dhënies së 60% të vaksinave që udhëheqësit kishin shpresuar për këtë vit.

Në një konferencë shtypi të martën, drejtori i përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus e quajti pabarazinë masive në normat e vaksinimit midis vendeve të pasura dhe të varfra si një problem të zgjidhshëm dhe u bëri thirrje përsëri kompanive farmaceutike që t’i japin përparësi nismës së mbështetur nga OKB-ja e njohur si COVAX, e cila është projektuar për të ndarë vaksinat në nivel global.

Por prodhuesit e ilaçeve-përfshirë Pfizer-BioNTech dhe Moderna-nuk kanë treguar indikacione se ata janë të etur për të ndryshuar taktikat e tyre aktuale, të cilat përfshijnë apelimin ndaj vendeve të pasura dhe rregullatorëve të tyre për të autorizuar të shtëna përforcuese.

Tedros bëri thirrje javën e kaluar për një moratorium në përdorimin e stimuluesve në popullata të shëndetshme deri në fund të vitit. Vendet përfshirë Izraelin, Francën dhe Gjermaninë tashmë kanë filluar të shpërndajnë doza të treta për njerëz të caktuar, ndërsa Mbretëria e Bashkuar njoftoi planet për të ofruar një dozë të tretë për këdo që e ka të nevojshme.

Deri më sot, më pak se 4% e Afrikanëve janë imunizuar plotësisht dhe shumica prej 5.7 miliardë dozave të vaksinave të administruara në të gjithë botën janë dhënë në vetëm 10 vende të pasura.

Share With:
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.