Uragani Ian në Florida, ekspertët: Do ketë stuhi historike

Roja Bregdetare amerikane ka nisur kërkimet për 23 emigrantë të zhdukur, pasi anija ku ndodheshin u fundos në brigjet e Floridës, aty ku po godet uragani i fuqishëm Ian.

“Katër emigrantë kubanë notuan në breg pasi anija u përmbys për shkak të motit të keq. Roja Bregdetare ka nisur një hetim për shpëtimin e 23 personave”, tha shefi i Patrullës Kufitare të Miami, Walter Schlossar në “Twitter”.

Rreth orës 18:00, cikloni Ian ishte rreth 80 kilometra në jugperëndim të Punta Gorda, duke mbushur erëra prej 250 kilometrash (155 milje) në orë, sipas Qendrës Kombëtare të Uraganeve të SHBA (NHC).

Ian është në kategorinë 4. Megjithatë, parashikuesit thonë se do të dobësohet ndërsa arrin në tokë dhe presin që ajo të godasë qarkun Charles, në veri të Fort Myers.

Autoritetet kanë paralajmëruar banorët se tani është tepër vonë për t’u larguar nga zona.

Më shumë se 200,000 shtëpi dhe biznese janë tashmë pa energji në Florida, dhe guvernatori Ron DeSandis tha se “kjo është vetëm një pikë në oqean e asaj që do të ndodhë në 24-48 orët e ardhshme”.

Më herët gjatë javës, autoritetet u kërkuan 2.5 milionë banorëve të rajonit të largoheshin. 

Share With:
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.