U tërhoq nga kandidatura për President, Berluskoni shtrohet në spital

Ish-kryeministri italian Silvio Berlusconi po trajtohet në një spital të Milanos, një ditë pasi vendosi të mos kandidojë për President.

Berlusconi, 85 vjeç, u shtrua në spital për një ekzaminim mjekësor rutinë, raportojnë mediat italiane.

Nuk është e qartë se kur ai u shtrua në spital dhe zëdhënësi i Berlusconit nuk iu përgjigj një kërkese për koment.

Të shtunën, Berlusconi vendosi të mos kandidojë për Presidencën në funksion të votimit parlamentar që fillon të hënën.

Koalicioni i krahut të djathtë i bëri thirrje Berlusconit të kandidonte, por kandidatura e tij nuk kishte gjasa të ishte e suksesshme për shkak të vështirësive në marrjen e mbështetjes së gjerë të kërkuar tradicionalisht midis më shumë se 1,000 deputetëve dhe përfaqësuesve rajonalë të përfshirë.

Share With:
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.