Turqia kërcënon Greqinë: Për 5 orë do të jemi në Athinë, mos harroni…

Anëtari i komitetit qëndror i partisë AKP të Erdogan, Metin Kiulunk ka lëshuar kërcënime me luftë kundër Athinës. Kjo raportohet në mediat greke.

Kiulunk tha: “Të huajt duan të bëjnë Greqinë të lëshojë raketa kundër Turqisë. Ne i sfidojmë ata. Greqia thotë se do të lëshojë raketa. Të shohim se çfarë do të ndodhë. Pas 5 orësh do të jemi në Selanik. Për 5 orë do të jemi në Athinë. Çfarëdo të bëjnë, mos harroni, Turqia e vjetër nuk ekziston më!

Më herët, zëdhënësi i qeverisë Omer Çelik akuzoi sërish Greqinë për emigracion dhe Bashkimin Evropian si indiferent.

“Forcat greke po tërheqin zvarrë dhe shpojnë varkën e emigrantëve. Ata çojnë drejt vdekjes njerëz të pambrojtur. E gjithë kjo po ndodh para syve të forcave të NATO-s. “Pa rojet bregdetare turke, këta njerëz do të vdisnin,” tha Celik në mënyrë provokative. Përpjekja e tij për ta bërë të bardhën të zezë, Celik pohoi gjithashtu se “bota duhet ta ndalojë këtë mizori imorale. Forcat greke po përpiqen të vrasin njerëz të pambrojtur. Ata prangosin njerëzit dhe i lënë të vdesin”, tha ai, duke përsëritur akuzat e njohura të propagandës turke./ Protothema.gr

Share With:
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.