“TikTok” dyfishoi të ardhurat në 34.3 miliardë dollarë gjatë 2020

ByteDance Ltd, pronari i aplikacionit të famshëm për video të shkurtër “TikTok”, u tha punonjësve se të ardhurat e tij vitin e kaluar u dyfishuan në 34.3 miliardë dollarë, duke nënvizuar se gjigandi kinez i teknologjisë është një nga startup-et më të nxehta në botë.

Sipas mediave të ardhurat për vitin e kaluar arritën 111% më shumë se një vit më parë, dhe fitimi bruto u rrit 93% në 19 miliardë dollar. ByteDance kishte 1.9 miliardë përdorues aktivë mujorë deri në fund të vitit 2020 në të gjitha platformat e saj të cilat përfshijnë aplikacionin e tij shumë të njohur për video të shkurtëra “TikTok”, versionin kinez Douyin dhe aplikacionin e grumbullimit të lajmeve Toutiao, ndër të tjera.

Rritja e shpejtë nënvizon entuziazmin rreth ByteDance, një kompani private, dhe pse vlerësimi i saj thuhet se është lidhur në veri prej 100 miliardë dollarësh. Kompania gjithashtu punësoi ish-ekzekutivin e Xiaomi Shou Zi Chew si zyrtari i saj i ri financiar në fillim të këtij viti, duke sinjalizuar se mund të përgatitet për një ofertë publike fillestare.

Humbja operative e ByteDance 2020 ishte 2.1 miliardë dollarë përkundrejt fitimit operativ 684 milionë dollarë një vit më pare. Humbja ishte kryesisht për shkak të kostos së kompensimit të bazuar në aksione për aksionarët. Kompania kineze ka arritur të gjejë sukses ndërkombëtar me “TikTok”, aplikacionin e shkurtër për video. Reklamimi është një pjesë kryesore e të ardhurave të ByteDance në platformat e saj, por ajo ka filluar të shtyhet në zona të reja si lojërat dhe po vendos veten kundër disa prej gjigantëve të tjerë të teknologjisë së Kinës si Tencent. Megjithatë ka qenë një vit i vështirë për kompaninë.

ByteDance u quajt një kërcënim i sigurisë kombëtare nga administrata e ish-Presidentit Donald Trump gushtin e kaluar dhe urdhëroi të zhvendosë biznesin e saj TikTok në SHBA, The Wall Street Journal raportoi këtë vit se një marrëveshje për të shitur “TiKTok” është mbyllur për një kohë të pacaktuar.

Në Kinë, ByteDance është kapur nga një goditje më e gjerë rregullatore mbi sektorin e teknologjisë së vendit. Douyin, versioni kinez i “TiKTok”, së bashku me 104 aplikacione të tjera, u thirrën nga Administrata Hapësinore e Kinës për mbledhjen e paligjshme të të dhënave personale dhe u kërkua të ndreqte çështjet.

Kompania gjithashtu do të pësojë një ndryshim kryesor të menaxhimit këtë vit. Zhang Yiming, bashkëthemeluesi i ByteDance, do të largohet nga roli i tij si CEO deri në fund të vitit dhe do të kalojë në një rol kryesor strategjik. Një tjetër bashkëthemelues, Liang Rubo, i cili aktualisht është kreu i burimeve njerëzore, do të marrë detyrën e CEO.

Share With:
Tags
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.