Tensionet Rusi-Ukrainë/ Erdogan: Turqia dëshiron paqe në rajon

Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan, pas një konference të përbashkët shtypi me presidentin e El Salvadorit Nayib Bukele në Ankara, dha një koment për tensionet mes Rusisë dhe Ukrainës.

Ai theksoi se Turqia dëshiron që paqja të mbizotërojë dhe shpreson që mos të ndodhin zhvillime të tjera negative në rajon.

Erdoğan nënvizoi se i kushton shumë rëndësi vizitës së tij në Ukrainë dhe vizitës që presidenti rus, Vladimir Putin do të mbajë në Turqi.

“Kam një vizitë në Ukrainë në fillim të muajit të ardhshëm”, vuri në dukje ai.

Rusia ka mohuar akuzat për një pushtim të afërt, duke thënë se forcat e tij në kufirin me Ukrainën për stërvitje.

Share With:
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.