Takimi Cavusoglu-Dendias, miratohen 25 pika bashkëpunimi

Një listë e gjerë e programeve të bashkëpunimit ekonomik u miratua ditën e sotme gjatë një takimi midis Ministrit të Jashtëm grek Nikos Dendias dhe homologut të tij turk, Mevlüt Cavusoglu.

 CNN.gr shkruan se sipas burimeve diplomatike, lista u përpilua nga Zëvendës Ministri i Jashtëm Kostas Frangogiannis dhe Zëvendës Ministri i Jashtëm turk Sedat Onal në Kavala në 29 maj dhe u miratua ditën e sotme.

Lista përfshin një total prej 25 çështjesh, 15 të propozuara nga pala greke, 8 të propozuara nga pala turke.

Temat kryesore të miratuara:

Bashkëpunimi ekonomiko – biznesor
Transport – telekomunikacion
Teknologji
Energjia
Turizmi
Transporti
Edukimi
Sigurimet Shoqërore
Shëndeti
Mjedisi

Share With:
Tags
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.