Sulmi me armë në Paris në qendrën lokale kurde, bllokohet zona, çfarë dihet për autorin

Dy persona janë vrarë dhe katër të tjerë janë plagosur pasi një person i armatosur hapi zjarr në Paris.

Një burrë i moshës 69-vjeçare është arrestuar në lidhje me të shtënat në një qendër kulturore lokale kurde, tha departamenti i prokurorisë në kryeqytetin francez.

Motivi i të shtënave nuk ishte i qartë menjëherë.“Një sulm me armë ka ndodhur. Faleminderit forcave të sigurisë për veprimin e tyre të shpejtë”, shkroi Emmanuel Gregoire, nënkryetari i bashkisë, në Twitter.

Dy nga katër personat që u plagosën janë në gjendje kritike, tha zyra e prokurorisë.

Policia e Parisit tha se po merrej me një incident në Rue d’Enghien përpara se t’i kërkonte publikut të shmangte zonën dhe oficerët e mbyllën zonën në lagjen e 10-të të kryeqytetit francez.

Prokurorët e Antiterrorizmit thanë se po hetojnë të shtënat, por nuk kanë treguar ndonjë shenjë të një motivi terrorist.Një dëshmitar i tha agjencisë franceze të lajmeve AFP se shtatë ose tetë të shtëna ishin qëlluar, duke shkaktuar kaos në rrugë.Menjëherë pas incidentit, ministri i Brendshëm francez Gerald Darmanin tha se do të udhëtonte për në Paris dhe do të vizitonte skenën e të shtënave “dramatike”, dhe gjithashtu konfirmoi se i dyshuari ishte arrestuar nga policia.Ndërkohë, kryebashkiaku lokal i Parisit tha se një hetim mbi motivet e personit të armatosur vazhdon. Ai gjithashtu konfirmoi se të shtënat kishin ndodhur në qendrën lokale kurde.

Share With:
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.