Suedia zgjat kufizimet edhe për dy javë

Suedia njoftoi sot se do të zgjasë disa kufizime për shkak të koronavirusit për dy javë.

Autoritetet suedeze tregojnë për një përhapje rekord të infeksionit me koronavirus dhe vlerësojnë se masat aktuale duhet të mbeten në fuqi edhe për dy javë të tjera, pas së cilës ato do të hiqen nëse situata e lejon këtë.

Arsyeja e zgjatjes së kufizimeve është se autoritetet presin që numri i infeksioneve të reja të ulet brenda disa javësh. Suedia ka raportuar 270.000 infeksione të reja në shtatë ditët e fundit.

Suedia, e cila kishte një nga qasjet më liberale në Evropë gjatë pjesës më të madhe të pandemisë, tani ka kufizuar funksionimin e kafeneve, bareve dhe restoranteve në orën 23:00, u bëri thirrje qytetarëve që të punojnë nga shtëpia kur është e mundur dhe rekomandoi mësimin në distancë në arsimin e lartë.

Share With:
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.