Rusia pretendon se ka marrë kontrollin e plotë të Khersonin

Ministria ruse e mbrojtjes ka pretenduar se Ukraina ka humbur kontrollin mbi të gjithë rajonin Kherson, sipas agjencisë së lajmeve Interfax.

Diku tjetër në jug të Ukrainës, trupat ruse kishin marrë pjesë të Zaporizhzhia dhe Mykolaiv, si dhe një pjesë të Kharkiv në lindje të Kievit, raportoi agjencia, duke cituar një zyrtar të lartë.

Kherson në Ukrainën jugore është një qytet port kyç në Detin e Zi që ka një rëndësi të madhe strategjike për Rusinë.

Nëse trupat arrijnë të marrin rajonin, ata do të lidhin Rusinë me territoret e tyre të pushtuara në Donetsk, Luhansk dhe Krime.

Rajoni është gjithashtu i rëndësishëm sepse është shtëpia e furnizimit me ujë të freskët të zonës, të cilin rusët më pas mund ta përdorin për të rivendosur furnizimin me ujë në Krime.

Share With:
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.