RUSI/ Arrestime masive të mbështetësve të Navalnyt

Deri më tani janë arrestuar më shumë se 1400 persona në protestat e zhvilluara ndaj kritikut të Kremlinit, Aleksei Navalny.

Mediat e huaja bëjnë me dije se nga Moska janë shfaqur xhirime që tregonin dhunën e policisë ndaj protestuesve. Një gjykatë në Moskë ka marrë vendim për shndërrimin e dënimit me kusht në dënim me burgim prej 3 vjet e gjysmë për liderin opozitar, Aleksei Navalny.

Ai thotë se çështja është e motivuar politikisht. Navalny i tha gjykatës së prapa burgimit të tij qëndrojnë “urrejtja dhe frika” e presidentit rus, Vladimir Putin.

Bashkimi Evropian, Shtetet e Bashkuara dhe Mbretëria e Bashkuar e kanë dënuar vendimin e gjykatës, duke kërkuar që udhëheqësi i opozitës ruse të lirohet menjëherë.

Share With:
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.