Rreth 480 mijë viktima/ Brazili parashikon valë të tretë të pandemisë Covid-19

Numri i viktimave nga koronavirusi në Brazili është duke shkuar në 480,000.

Në ditën e dytë radhazi vendi ka regjistruar mbi 2,400 vdekje ndërsa presidenti i Republikës Jair Bolsonaro vijon që të vërë në dyshim vërtetësinë e të dhënave për vdekjet.

Më konkretisht, që nga fillimi i pandemisë janë regjistruar 479,791 raste fatale.

Trendi rëndës i një muaji më parë duket se është ndalur dhe disa ekspertë druhen se vendi po futet në një valë të tretë.

Numri total i të infektuarve është rritur në 17,125,357, përfshirë këtu edhe 86,854 të infektuarit që u regjistruan në 24 orët e fundit.

Mesatarja e rasteve të regjistruara në ditë javën e shkuar ka qenë 58,239. 

Share With:
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.