Prokurorja e Përgjithshme akuzon kryebashkiakun e Kharkiv: Është tradhtar!  

Ndërsa zhvilloheshin bisedime mes Rusisë dhe Ukrainës, një sulm “i pabesë’ ndodhi në qytetin Kharkiv, ku siç mësohet, shumica e qytetarëve janë me prejardhje ruse. Kryebashkiaku i Kharkiv, akuzohet për tradhti.

Hennadiy Mazehora dyshohet se ka bashkëpunuar me forcat ruse, sipas prokurores së përgjithshme Iryna Venediktova. Ajo e akuzoi atë për ofrimin e mbështetjes për trupat që pushtuan qytetin e tij dhe ua dorëzoi kontrollin atyre.

Sipas informacioneve të deritanishme, si pasojë e sulmit bomabrdues mbi këtë qytet, ka humbur jetën 1 person dhe janë plagosur më shumë se 30 të tjerë. Por autoritetet pretendojnë se numri i të vdekurve është ende më i lartë.

Share With:
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.