Poloni-Bjellorusi, gjendje të jashtëzakonshme në kufi prej emigrantëve

Polonia filloi ndërtimin e një gardhi me tela me gjemba javën e kaluar përgjatë kufirit në një përpjekje për të frenuar fluksin e emigrantëve nga vende të tilla si Iraku dhe Afganistani që kalojnë nga Bjellorusia.

Një gjendje e jashtëzakonshme do t’u jepte autoriteteve kompetenca më të gjera për të monitoruar dhe kontrolluar lëvizjet e njerëzve.

Presidenti Andrzej Duda, një aleat i ngushtë i partisë nacionaliste në pushtet Ligji dhe Drejtësia (PiS), ka të ngjarë të miratojë gjendjen e jashtëzakonshme, e cila do të zgjasë për 30 ditë dhe do të mbulojë pjesë të rajoneve Podlaskie dhe Lubelskie.

“Situata në kufirin me Bjellorusinë është një krizë dhe është ende e tensionuar,” tha kryeministri Mateusz Morawiecki në një konferencë shtypi.

Marrëdhëniet midis Bashkimit Evropian dhe Bjellorusisë janë përkeqësuar ndjeshëm gjatë vitit të kaluar pasi Presidenti Aleksandër Lukashenko shpalli fitoren në zgjedhjet që kundërshtarët e tij dhe vendet perëndimore thonë se ishin manipuluar.

BE ka vendosur sanksione ekonomike ndaj Bjellorusisë dhe ka akuzuar Lukashenkno se ka inkurajuar qëllimisht emigrantët ilegalë të kalojnë në Poloni dhe shtetet baltike, Letoni dhe Lituani si një formë e “luftës hibride”.

“Regjimi i Lukashenkos vendosi t’i shtyjë këta njerëz në territorin polak, lituanez dhe letonisht në një përpjekje për t’i destabilizuar ato,” tha Morawiecki.

Ministri i Brendshëm Mariusz Kamiński tha se gjendja e jashtëzakonshme ishte planifikuar që të zbatohej kryesisht për zonat në kufi ose pranë kufirit.

Share With:
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.