Përplasjet kufitare/Armenia kërkon mbrojtjen e Rusisë kundër Azerbajxhanit

Armenia i ka kërkuar Rusisë të ndihmojë në mbrojtjen e sovranitetit të saj territorial kundër Azerbajxhanit pas një përplasjeje të rëndë kufitare.

Sipas National post, tensionet midis Jerevanit dhe Bakut mbeten të larta pas një lufte 44-ditore vitin e kaluar midis forcave etnike armene dhe ushtrisë azere, të mbështetur nga Turqia, që vrau të paktën 6,500 njerëz dhe përfundoi në një fitore vendimtare për Azerbajxhanin.

Ministria e Mbrojtjes së Azerbajxhanit foli më herët të martën për atë që tha se ishte një situatë e tensionuar në kufirin me Armeninë, ku tha se një operacion ushtarak ishte duke u zhvilluar. Ata thanë se forcat armene po bombardonin pozicionet e ushtrisë azere me zjarr artilerie dhe bomba dore. Armenia akuzoi azerët për nisjen e një sulmi.

“Meqenëse Azerbajxhani ka sulmuar territorin sovran të Armenisë, ne po i kërkojmë Rusisë të mbrojë integritetin territorial të Armenisë bazuar në një marrëveshje ekzistuese të vitit 1987 (mbrojtje reciproke) midis vendeve tona”, tha Armen Grigoryan, sekretari i Këshillit të Sigurimit të Armenisë.

Rusia ka një bazë ushtarake në Armeni si dhe një forcë paqeruajtëse në enklavën e Nagorno-Karabakut ku u shpalos lufta e vitit të kaluar. Nuk pati asnjë përgjigje të menjëhershme nga Rusia ndaj thirrjes armene.

Share With:
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.