Në Japoni rikthehet gjendja e jashtëzakonshme

Gjendja e jashtëzakonshme në Japoni gjatë ditës së sotme do të përfshijë edhe qytetin perëndimor të Osakës për shkak të rritjes së rasteve të reja të COVID-19.

Kryeministri Yoshihide Suga, ka treguar që përveç Osakës të përfshirë janë edhe Saitama, Kanagawa dhe Chiba, ku masat do të jenë deri në fund të muajit gusht, raporton Associated Press.

Tokio ka raportuar një rritje rekord të rasteve për tre ditë rresht, përfshirë rreth 4 mijë raste. Rastet janë dyfishuar që nga java e kaluar dhe zyrtarët kanë paralajmëruar se mund të arrijnë në 4,500 në ditë brenda dy javësh.

Ministrja e Shëndetësisë Norihisa Tamura tha se rritja e rasteve në Tokio edhe pse pavarësisht ishte nën gjendjen e jashtëzakonshme për dy javë është një “zhvillim alarmant i ndryshëm nga gjithçka që kemi parë “.

Deri më tani 71.5% e të moshuarve japonez janë vaksinuar plotësisht.

Share With:
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.