Macron hedh poshtë kërkesën e Putinit për pagesat e gazit në rubla

Presidenti francez Emmanuel Macron ka thënë se nuk ka asnjë arsye për të pranuar një kërkesë nga Rusia për të paguar në rubla për gazin rus.

Evropa po përpiqet të zvogëlojë varësinë e saj nga gazi rus për shkak të pushtimit të Ukrainës.

Në fillim të kësaj jave, presidenti rus Vladimir Putin tha se ai dëshironte që vendet “jomiqësore” të blejnë gazin e saj me rubla. Lëvizja mendohet se synon të nxisë monedhën ruse, e cila ka humbur mbi 20% në vlerë këtë vit.

“Të gjitha tekstet që janë nënshkruar janë të qarta. Kjo është e ndaluar,” tha Macron në një konferencë shtypi pas një samiti të Bashkimit Evropian në Bruksel.

“Firmat evropiane që blejnë gaz dhe që operojnë në territorin evropian duhet ta bëjnë këtë në euro. Prandaj sot nuk është e mundur të bëhet ajo që kërkohet, nuk është kontraktuale”, shtoi Macron.

Share With:
Tags
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.