Luftë mes kartelesh në Meksikë, vriten 15 persona

Të paktën 15 njerëz janë vrarë në një sulm të armatosur të kryer nga disa automjete në qytetin kufitar Raynaud në verilindje të Meksikës, ku aktivitetet kriminale drejtohen nga karteli Golf, i cili po lëkund betejat e brendshme për epërsi.

Autoritetet lokale konfirmuan se një sulm ndaj disa pikave të kontrollit në pjesën lindore të Raynaud, e cila kufizohet me qytetin amerikan të McAllen në Teksas, filloi të Shtunën pasdite, duke deklaruar se “kishte panik midis qytetarëve”.

Si rezultat i këtij sulmi, njësitë e ushtrisë meksikane, Gardës Kombëtare, policisë dhe agjencive të tjera të sigurisë u vendosën.

Policia sekuestroi tre automjete dhe arrestoi një person që mbante dy gra në bagazhin e makinës së tij, të cilat me sa duket ishin rrëmbyer.

Kryebashkiaku Raynaud Ortiz Dominguez kërkoi që ky sulm i armatosur të sqarohet dhe që të sigurohet mbrojtje për të gjithë qytetarët.

Share With:
Tags
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.