Kundër rregullave anti-covid, mijëra protestues u vënë flakën rrugëve të Belgjikës

Policia në Belgjikë ka përdoru gaz lotsjellës dhe ujë me presion për të kontrolluar protestat masive ditën e sotme kundër rregullave të vendosura kundër përhapjes së Covid-19 në vend.

Sipas raportimeve, të paktën 50,000 vetë kanë demonstruar në kryeqytetit e Bashkimit Evropian, duke përfshirë këtu edhe qytetarë që udhëtuan nga Franca, Gjermania e vende të tjera evropiane për të ngritur zërin.

Protestuesit thërrisnin “Liri!” ndërsa marshonin nëpër rrugët e e Burkselit dhe përplaseshin dhunshëm me policinë.

Protestuesit kërkuan që t’u jepet fund rregullave të ashpra kundër Covid-19 ndërsa vendi përballet me një “stuhi” rastesh të shkaktuar nga Omicron. Numri i rasteve ditore ka shkuar deri në mbi 60,000. Policia e Brukselit tha se 70 persona u arrestuan dhe se tre oficerë dhe 12 demonstrues kishin nevojë për trajtim spitalor.

Share With:
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.