Kina ka miratuar vaksinën “Sinofarm” për fëmijët mbi tre vjeç

Vaksina e kompanisë kineze “Sinofarm” kundër koronavirusit, e cila u bë nga Instituti për Produkte Biologjike në Pekin, u miratua për përdorim për fëmijët e moshës 3 deri në 17 vjeç në Kinë, thanë zyrtarët.

Ata ishin të parët që futën dozën e tretë të “Sinofarm”, por jo të gjithë do ta marrin.

Ky informacion u njoftua në një konferencë për shtyp nga Shao Jiming, një studiues në Qendrën Kineze për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

Kina ka përdorur gjithsej 845.3 milion vaksina deri më tani dhe 20.4 milion doza janë dhënë dje, sipas të dhënave nga Komisioni Kombëtar i Shëndetësisë.

Share With:
Tags
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.