FOTO/ Përfundon ndërtesa më e lartë në Europë, apartamenti më i lirë kushton 275 mijë euro

Pas 17 vitesh,  u ndërtua ndërtesa ‘Intempo’ e lartë 198 metra në Spanjë. Ndërtesa më e lartë e banimit në Bashkimin Evropian ndodhet në vendpushimin e Benidorm, në bregdetin e Mesdheut.

‘Intempo’ është ndërtesa më e lartë e banimit në Bashkimin Evropian dhe kullat e saj binjake mburren me ashensorin më të shpejtë në Spanjë, i cili lëviz me një shpejtësi prej 4.2 metra në sekondë dhe arrin në katin e fundit në 52 sekonda.

Rrokaqiejt në vendpushimin spanjoll të Costa Blanca mund të konkurrojnë me Manhattan ose Hong Kong, me 80 blloqe më të larta se 25 kate, por 47 kate të “Intempo” lënë gjithçka në hije.

Vendpushimet si Benidorm kanë mbajtur barrën kryesore të rënies drastike të vizitorëve të huaj gjatë pandemisë së koronavirusit. Sidoqoftë, 100 nga 256 apartamente në “Intempo” u shitën paraprakisht – rreth 60 përqind spanjollëve dhe pjesa tjetër rusëve, skandinavëve, gjermanëve dhe belgëve.

Share With:
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.