Filmi nacionalist për luftën në gadishullin korean thyen rekordet e arkëtimeve në Kinë

Filmi nacionalist për luftën në gadishullin korean thyen rekordet e arkëtimeve në Kinë.

Një “blockbuster” nacionalist i cili zhvillohet gjatë Luftës së Koresë ka grumbulluar qindra miliona dollarë në shitjet e biletave dhe është bërë filmi që ka arritur fitimet më të larta ndonjëherë në Kinë.

“Beteja në liqenin e Changjinit”, një epikë luftarake, është hyrja më e fundit në një epokë të re të filmave aksion kinezë me tema eksplicite patriotike që pasqyrojnë nivelet në rritje të nacionalizmit vendas.

Mesazhi i filmit, i cili përshkruan betejën titullare si një fitore totale për forcat kineze, është pritur me një kritika të ashpra nga autoritetet, duke përfshirë arrestimin e një ish-gazetari të profilit të lartë.

Por filmi, i lançuar në prag të festës publike vjetore të tetorit të Kinës, u dëshmua se ishte shumë popullor për audiencën, duke thyer rekordin e mëparshëm të biletave prej 5.6 miliardë juanë (891 milionë dollarë) në shitje biletash, sipas platformës së biletave Maoyan.

Filmi përshkruan një betejë vendimtare në dimrin e vitit 1950, ku ushtarët kinezë detyruan trupat e OKB-së të udhëhequra nga SHBA të evakuohen nga Koreja e Veriut, duke luftuar në temperatura të ulta.

Propaganda kineze e ka portretizuar përplasjen si një fitore absolute, të nevojshme për të ndaluar SHBA-në nga kapja e Koresë së Veriut.

Humbjet e rënda të pësuara nga pala kineze pranohen në mënyrë sipërfaqësore.

Disa ditë pas publikimit të filmit, Luo Changping, një ish-redaktor i revistës “Caijing”, i cili ka fituar një reputacion për ekspozimin e korrupsionit zyrtar, vuri në dyshim justifikimin e dërgimit të trupave për të luftuar në kushte të tilla brutale.

“Gjysmë shekulli më vonë, kinezët mezi kanë reflektuar mbi justifikimin e luftës,” – raportohet të ketë komentuar në internet.

Postimi u censurua shpejt dhe llogaria e Luos në Weibo me dy milionë ndjekës dhe u hoq.

Luo Changping u arrestua nga policia për “cënim të reputacionit dhe nderit të heronjve dhe dëshmorëve” dhe përballet me tre vjet heqje lirie nëse shpallet fajtor sipas ligjit të vitit 2018, i cili kriminalizon shpifjen për heronjtë revolucionarë të luftës dhe ushtarëve të ditëve të sotme.

“Beteja e Liqenit të Changjinit” nuk është filmi i parë patriotik që ka marrë mbështetje të gjerë publike.

Suksesi i goditur i ekskluzivitetit të “Wolf Warrior”, ku një ushtar trim dhe inteligjent kinez mposht mercenarët e huaj, vlerësohet si fillimi i valës së re të filmave aksion me përmbajtje nacionaliste.

Shumica dërrmuese e filmave të shfaqur në Kinë janë prodhim vendas, me vetëm 34 filma të huaj të lejuar të shfaqen në vend në vit./AFP/

Share With:
Tags
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.