Etiopia, OKB dhe SHBA bëjnë thirrje për armëpushim në Tigray

 SHBA-ja dhe OKB-ja u bënë thirrje përsëi luftëtarëve në Etiopi për të ndaluar dhe për të punuar drejt negocimit të një armëpushimi. Kjo thirrje vjen ndërsa kryeministri Abiy Ahmed shkoi në frontin e luftimeve.

 I dërguari i SHBA-së Jeffrey Feltman, paralajmëroi të mërkurën se “nuk ka zgjidhje ushtarake” për luftën civile të Etiopisë. Ai bëri thirrje për “de-përshkallëzimin” dhe një “armëpushim të negociuar” në një konferencë të Departamentit të Shtetit të SHBA.

Feltman tha se kishte pasur “përparim në fillim” në negociatat midis palëve të ndryshme, por se kjo “po tejkalohet nga zhvillimet alarmante në terren”.

Duke iu përgjigjur lajmeve se kryeministri Abiy Ahmed kishte shkuar në vijën e parë të frontit, një zëdhënës i Departamentit të Shtetit u bëri thirrje të gjitha palëve që të “përmbahen nga retorika nxitëse dhe luftarake”.

Ndërkohë, Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara Antonio Guterres u bëri jehonë thirrjeve të SHBA për një armëpushim.

“Procesi i paqes në Kolumbi më frymëzon që t’i bëj një thirrje urgjente sot protagonistëve të konfliktit në Etiopi për një armëpushim të pakushtëzuar dhe të menjëhershëm për të shpëtuar vendin,” – tha Guterres gjatë një vizite në Kolumbi.

Si filloi lufta civile?

Lufta në rajonin Tigray të Etiopisë filloi në nëntor 2020 kur qeveria etiopiane dërgoi trupa në rajon për të rrëzuar partinë e saj në pushtet, Frontin Çlirimtar Popullor Tigray (TPLF). Kryeministri Abiy Ahmed tha se kjo ishte një përgjigje ndaj sulmeve të TPLF në kampet e ushtrisë federale.

Nga fundi i qershorit të këtij viti, TPLF kishte marrë nën kontroll pjesën më të madhe të Tigray. Që atëherë, TPLF ka shtyrë gjithashtu në rajonet Amhara dhe Afar dhe pretendon se ka kapur një qytet 220 kilometra larg kryeqytetit Addis Ababa.

Për vite, TPLF dominoi gjithashtu politikën etiopiane në nivel kombëtar. Qeveria e Abiy-t i dha fund kësaj kur erdhi në pushtet në vitin 2018. Kryeministri shkriu lidhjet me Eritrenë fqinje, të cilat ishin tensionuar rëndë nën udhëheqjen Tigrayan dhe iu dha Çmimi Nobel për Paqe 2019 për përpjekjet e tij. Forcat eritreane kanë qenë gjithashtu aktive në Tigray gjatë konfliktit.

Share With:
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.