Ekuipazhi kinez Shenzhou XIII nis ecjen e dytë në hapësirë

Ekuipazhi i misionit të Kinës Shenzhou XIII filloi aktivitetin e dytë ekstravetural, ose shëtitjen në hapësirë, të dielën në mbrëmje, sipas Agjencisë Hapësinore të Kinës, njofton “China Daily”.

Ishte koloneli i lartë Ye Guangfu që doli i pari nga moduli kryesor i stacionit hapësinor Tianhe. Gjeneralmajor Zhai Zhigang, komandanti i misionit, u nis më vonë. Të dy janë planifikuar të rregullojnë pozicionin e një kamere panoramike, të ekzaminojnë një pajisje mbajtëse këmbësh dhe të testojnë kostumet e tyre hapësinore dhe krahun robotik.

Koloneli i lartë Wang Yaping do të qëndrojë brenda stacionit hapësinor Tiangong për të mbështetur operacionet jashtë automjeteve, tha agjencia.

Operacioni është ecja e parë në hapësirë nga Ye, i cili u bë anëtar i grupit të dytë të astronautëve të Kinës në maj 2010.

Misioni Shenzhou XIII u nis më 16 tetor nga një raketë transportuese Long March 2F që u lançua nga qendra e nisjes satelitore Jiuquan në shkretëtirën Gobi të Kinës veriperëndimore, me ekuipazhin që hyri së shpejti në stacionin hapësinor Tiangong. Ata janë planifikuar të kalojnë gjashtë muaj duke punuar në stacion, duke e bërë atë misionin më të gjatë hapësinor të Kinës.

Aktualisht, astronautët kanë udhëtuar në hapësirë për 72 ditë. Ata përfunduan shëtitjen e tyre të parë në hapësirë më 8 nëntor, me Wang, 41 vjeç, duke u bërë e para femër në Kinë.

Shenzhou XIII është anija e katërt kozmike që viziton stacionin Tiangong, dhe gjithashtu anija e dytë me ekuipazh për të transportuar astronautët në postin orbital.

Share With:
Tags
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.