Del seriali “The Crown” për familjen mbretërore, sekretari britanik i bën ankesë Netflix

Sekretari i Kulturës në Mbretërinë e Bashkuar, Oliver Dowden, i ka bërë thirrje Netflix që t’u bëjë me dije shikuesve se drama mbretërore “The Crown” është “trillim”.

Sezoni aktual i shfaqjes, i cili u shfaq premierë në Netflix në fillim të këtij muaji, përshkruan një periudhë të trazuar të sundimit të Mbretëreshës Elizabeth II në vitet 1980 dhe paraqet një pamje jo të këndshme të anëtarëve të familjes.

Sugjerimi i Dowden u kritikua nga disa historianë, shumë prej të cilëve e konsideruan të panevojshëm.

“The Crown”, është një nga serialet kryesore të Netflix dhe deri më tani ka përshkruar katër dekadat e para të sundimit të Elizabeth II, gjatë katër sezoneve.

Sezoni i tij aktual portretizon romancën e hershme dhe prishjen përfundimtare të martesës së Princit Charles me Diana, Princesha e Uellsit, duke shfaqur dhe princin që vazhdon marrëdhënien me Camilla Parker-Bowles ndërsa ishte i martuar me Diana.

Ngjarje të tjera të paraqitura përfshijnë sundimin e Kryeministrit Margaret Thatcher, shëndetin mendor në rënie të motrës së Mbretëreshës, Princeshës Margaret, dhe marrëdhëniet e monarkes me burrin e saj, Princin Philip dhe fëmijët e tyre.

Një grusht biografësh dhe gazetarësh mbretërorë e kanë kritikuar shfaqjen në të kaluarën për devijim nga faktet, megjithëse krijuesi i saj, Peter Morgan, nuk ka pretenduar kurrë se është plotësisht e saktë.

Share With:
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.