Ç’paralajmëron administrata e re e SHBA? Biden, i ashpër ndaj Turqisë

Biden nuk e ka ndryshuar qëndrimin e administratës së paraardhësit të tij, Donald Trump. Administrata e re amerikane e drejtuar nga Joe Biden ka shfaqur një qëndrim më të ashpër ndaj Turqisë, shkak është blerja e sistemit raketor rus. 

“Pozicioni ynë nuk ka ndryshuar. Ne i bëjmë thirrje Turqisë të mos e mbajë sistemin S-400. Vendimi i tyre për të blerë S-400 është në kundërshtim me angazhimet e Turqisë si një aleat i SHBA dhe NATO. Turqia ka pasur mundësi të shumta gjatë dekadës së fundit për të blerë sistemin e SHBA-së por në vend të kësaj zgjodhi të blinte sistemin rus, i cili i siguron të ardhura dhe ndikim Rusisë”, tha Kirby.

Ky bashkëpunim u bë pasi Ankaraja nuk arriti të pajtohet me kushtet e Shteteve të Bashkuara për blerjen e sistemit mbrojtës amerikan, të cilin e kanë zgjedhur shumica e vendeve anëtare të NATO-s.

SHBA-ja tha se një bashkëpunim i tillë ushtarak me Moskën nga ana e Turqisë ishte i papranueshëm për NATO-n, megjithatë Turqia nuk u tërhoq nga vendimi i saj.  Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan në janar pati thënë se shpreson për arritjen e një kompromisi me presidentin Biden që do të lejonte Ankaranë të ri integrohej në programin e avionëve luftarakë F-35, por kontaktet midis administratës së re amerikane dhe Turqisë kanë qenë të kufizuara.Që nga marrja e detyrës më 20 janar, Biden nuk ka folur ende me Erdoganin.

Share With:
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.