Australia zgjat masat e saj anti-COVID

Autoritetet australiane zgjatën masat kundër COVID-19 në Sidnej të mërkurën me të paktën 14 ditë, pasi tre javë kufizimesh fillestare dështuan të shuanin shpërthimin më të madh të pandemisë këtë vit në qytetin më të madh të vendit.

Kryeministri i shtetit të Uellsit të Ri Jugor, Gladys Berejiklian tha se kufizimet do të duhet të qëndrojnë në vend të paktën deri më 30 korrik pasi ajo raportoi 97 raste të reja të transmetuara në vend, një rritje e lehtë nga një ditë më parë.

“Gjithmonë dhemb të thuash këtë, por duhet të zgjasim bllokimin të paktën edhe dy javë të tjera”, tha Berejiklian në Sidnej të mërkurën.
“Ne duam të dalim nga ky bllokim sa më shpejt që të mundemi dhe kjo është arsyeja pse ne kemi këto rregulla në vend”.

Mbyllja tani është zgjatur dhe infeksionet në totalë që kur i pari u zbulua fillimisht në periferitë lindore të qytetit në mes të qershorit tani qëndrojnë pak më pak se 900. Dy vdekje janë raportuar, e para për vendin në këtë vit.

Nga 97 raste të reja, 24 persona ishin infektues në komunitet, që do të thotë autoritetet presin më shumë raste të variantit shumë ngjitës “Delta”, raporton Reuters.

Share With:
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.