Astronautët kinezë kthehen pas 90 ditësh në stacionin hapësinor

Një treshe astronautësh kinezë u kthyen në Tokë të premten pas një qëndrimi 90-ditor në stacionin e parë hapësinor të kombit të tyre në misionin më të gjatë të Kinës deri më tani.

Nie Haisheng, Liu Boming dhe Tang Hongbo zbarkuan nga anija kozmike Shenzhou-12 pak pas orës 1:30 pasdite. (05:30 GMT) pasi ajo zbriti nga stacioni hapësinor të enjten në mëngjes.

Transmetuesi shtetëror CCTV tregoi pamjet e anijes kozmike që u ul me parashutë në shkretëtirën Gobi, ku u prit nga helikopterët dhe automjetet jashtë rrugës. Minuta më vonë, një ekuipazh teknikësh filluan të hapnin kapakun e kapsulës, e cila dukej e padëmtuar.

Të tre astronautët dolën rreth 30 minuta më vonë dhe u ulën në karrige të shtrirë pak jashtë kapsulës për t’u dhënë atyre kohë për t’u përshtatur me gravitetin e Tokës pas tre muajsh jetese në një mjedis pa peshë. Të tre do të fluturonin për në Pekin të premten.

“Me forcën në rritje të Kinës dhe rritjen e nivelit të teknologjisë kineze, unë besoj me vendosmëri se do të ketë edhe më shumë astronautë që do të vendosin rekorde të reja,” tha komandanti i misionit Nie për CCTV.

Pasi u nisën më 17 qershor, tre astronautët dolën në dy shëtitje në hapësirë, vendosën një krah mekanik 10 metra (33 këmbë) dhe patën një video thirrje me udhëheqësin e Partisë Komuniste Xi Jinping.

Ndërsa pak detaje janë bërë publike nga ushtria kineze, e cila drejton programin hapësinor, treshe astronautësh priten të sillen në misione 90-ditore në stacion gjatë dy viteve të ardhshme për ta bërë atë plotësisht funksional.

Qeveria kineze nuk i ka njoftuar emrat e grupit të ardhshëm të astronautëve, as datën e nisjes së Shenzhou-13.

Kina ka dërguar 14 astronautë në hapësirë ​​që nga viti 2003, kur u bë vetëm vendi i tretë pas ish-Bashkimit Sovjetik dhe Shteteve të Bashkuara që e bëri këtë vetë.

Programi hapësinor i Kinës ka avancuar me një ritëm të matur dhe ka shmangur në masë të madhe shumë nga problemet që shënuan programet amerikane dhe ruse që u mbyllën në konkurrencë të fortë gjatë ditëve të hershme të fillimit të fluturimit hapësinor.

Share With:
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.