Amerikani fiton 1 milion euro në lotarinë e vaksinimit

Kur Gary Smith kaloi “linjat e shtetit” nga Teksasi në Arkansas, ai nuk e dinte se po merrte “një vendim prej 1 milion dollarësh”.

Kjo pasi Smith është fituesi i parë prej 1 milion dollarësh i lotarisë së vaksinave, njoftoi të hënën Lotaria e Arkansas.

Lotaria, në të cilën shteti përdor mundësinë e fitimit të parave të gatshme për të stimuluar vaksinimin, është një nga disa përfitime të ofruara në një përpjekje për të rritur numrat e ulët të vaksinimit të Arkansas.

Smith hyri në lotari pasi mori dozën e dytë të premten ndërsa vizitonte familjen në atë shtet, sipas një njoftimi për shtyp nga lotaria.

Atij iu dha zgjedhja midis një tikete 20 dollarëshe gërvishtëse ose dy certifikatave dhuratë të Arkansas Game dhe Fish Commission me një vlerë totale prej 21 dollarë.

Pasi Smith gërvishti biletën e tij të premten, ai pa që ai fitoi.

“Gjyshja ime ishte personi i parë që i thashë për fitoren time”, citohet të ketë thënë Smith në një deklaratë. “Të dy ishim në tronditje totale!”.

Smith, i cili punon me njerëz që kanë aftësi të kufizuara intelektuale dhe zhvillimore, tha se ai do të përdorë fitimet e tij për të ndihmuar në pagimin e faturave të tyre.

Share With:
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.